Tasosto

Pääsiäisleiri 2018,
SOMERO
Tanssituntien aikataulut

Torstai 29.3.

Leiri-infot avoinna klo 17.00-21.30.
Jokaisessa salissa on ilmoittautumispiste.

Ohjelman numeroidut tunnit, ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä vain toisen, valitse numero ykkönen!

Klo

Kiiruu 1

Kiiruu 2

Monari

17.00 infot aukeavat
17.45-
19.00
Perusteet BUGG 1
Kati
(Jyrki Ko)
Perusteet/KeskitasoTANGO 1
Antti
(Hilma)
KeskitasoFUSKU 1
Sari & Jari
19.00-
19.15
tauko & vapaaharjoittelu
19.15-
20.30
Perusteet BUGG 2
Kati
(Jyrki Ko)
Perusteet/KeskitasoTANGO 2
Antti
(Hilma)
KeskitasoFUSKU 2
Sari & Jari
20.30-20.45 tauko & vapaaharjoittelu
20.45-22.00 Perusteet/KeskitasoBUGG
Antti & Kati
- KeskitasoFUSKU & FOKSI MT*
Sari & Jari

* MT = Musiikintulkinta

HOX! Kiiruun koululla on uusi lattia, ei korkokengillä saliin!

Osta leiripassi ennakkoon verkkokaupasta >>


Perjantai 30.3.

Infot avoinna klo 8.15 / 9.15 -17.30.
Jokaisessa salissa on ilmoittautumispiste.

Ohjelman numeroidut tunnit, ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä vain toisen, valitse numero ykkönen!

Klo

Kiiruu 1

Kiiruu 2

Monari

Teeriharju

Joensuu 1

  Kiiruun koulun infot avautuvat klo 9.15 Monarin info avautuu klo 8.15 Teeriharjun ja Joensuun infot avautuvat klo 9.15
Teema 9.00-9.45
BONUSTUNTI
*
Kati
10.00-
11.15
Perusteet FOKSI & TANGO 1
Hanna T
(Jussi)
Perusteet/KeskitasoBUGG 1
Kati
(Jyrki Ko)
Keskitaso SALSA 1
Suunnat ja liikkuminen parin kanssa
Antti
(Hilma)
Perusteet/KeskitasoWANHA TANGO
Sari & Jari
punRUMBA (BOLERO)
Joonas & Hanna O
11.15-
11.45
tauko & vapaaharjoittelu
11.45-
13.00
Perusteet FOKSI & TANGO 2
Hanna T
(Jussi)
Perusteet/KeskitasoBUGG 2
Kati
(Jyrki Ko)
KeskitasoSALSA 2
Kivat kuviot
Antti
(Hilma)
KeskitasoWANHA TANGO
Sari & Jari
pun CHA CHA
Joonas & Hanna O
13.00-
14.00
Ruokatauko (lounaspaikat Monari ja Teeriharju)
14.00-
15.15
Perusteet FUSKU 1
Joonas
(Alina)
Perusteet/KeskitasoHIDAS VALSSI 1
Hanna O
(Jyrki Ko)

KeskitasoTANGO 1
Kati
(Jussi)

KeskitasoWANHA TANGO
Sari & Jari
spFUSKU
Laatua liikkeeseen ja viseen
Anne-Riina & Tapsa
15.15-
15.45
tauko & vapaaharjoittelu
15.45-
17.00
PerusteetFUSKU 2
Joonas
(Alina)
Perusteet/KeskitasoHIDAS VALSSI 2
Hanna O
(Jyrki Ko)
KeskitasoTANGO 2
Kati
(Jussi)
spWANHA TANGO
Sari & Jari
punFUSKU
Haastavat kuviot
Anne-Riina & Tapsa
17.00-
17.15
tauko & vapaaharjoittelu
17.15-
18.30
PerusteetPOLKKA & MASURKKA
Antti
(Hilma)
Perusteet/KeskitasoMT* FUSKU
Hanna O

(Jyrki Ko)
KeskitasoPISTO-PYÖRINTÄ*
Kati
(Jussi)
punWANHA TANGO
Sari & Jari
punFUSKU
Rytmi- ja jalkavariaatiot
Anne-Riina & Tapsa

HOX! Kiiruun koululla on uusi lattia, ei korkokengillä saliin!

* Tanssitekniikka: vartalonkannatus ja liikkuvuus. Katin aamun bonustunti sopii kaikille, tanssimme yksin ja teemme tanssin oppimista helpottavia harjoitteita. Bonustunnille on vapaa pääsy kaikille!

* MT = Musiikintulkinta
* Vise = Vienti-seuraaminen
* Pistopyörintä tunnilla harjoitellaan pivot-käännöksiä parin kanssa.

Sarin ja Jarin Wanha Tango -teemapäivä kuuluu toivotuimpien tanssien kastiin viimeisimmissä palautteissamme. Tänä pääsiäisenä saamme nauttia tunnelmallisesta Wanhasta tangosta kokonaisen päivän ajan! Ensimmäisellä tunnilla opetus alkaa perusteista, mutta etenee nopeasti, päivän viimeiset tunnit tarjoavat haasteita pitkäänkin wanhaa tangoa tanssineille.

Sari ja Jari ovat viime vuosina totaalisesti rakastuneet wanhan tangon tyylisuuntaukseen ja heidän opetusmetodinsa tässä(kin) lajissa ovat ylivertaiset. Sarin mukaan wanhan tangon omaksumista voidaan helpottaa tangovalssin kautta, joten tänään jokaisella tunnilla tunnustellaan myös leireillemme uutta tuttavuutta, tangovalssia. Pääsiäsileiri

Osta leiripassi ennakkoon verkkokaupasta >>

Iltamenot PE 30.3. klo 20-02, Teeriharju

KinoJake | Tomi Markkola & Fernet

Leiripassilla lippuluukulta 14€, Ovh 16€

Palaa sivun alkuun Ylös


Lauantai 31.3.

Infot avoinna klo 9.15-17.30. Jokaisessa salissa on ilmoittautumispiste.

Ohjelman numeroidut tunnit, ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä vain toisen, valitse numero ykkönen!

Klo

Kiiruu 1

Kiiruu 2

Monari

Teeriharju

Joensuu 1 (& 2)

9.15- INFOT AUKEAVAT 9.15 Info aukeaa
10.00-10.15- Tasotsekki*
10.00-
11.15
Perusteet BUGG 1
Sari
(Tommi)
Perusteet/KeskitasoRUMBA (BOLERO)1
Jari
(Alina)
KeskitasoBUGG
Tekniikka ja MT
Anne-Riina & Tapsa
Perusteet/KeskitasoSWEDISH FOX
Hanna T
(Jussi)
10.15-
11.30
pun
TANGO 1
Kati & Antti
pm
*TANGO 1
Hanna O & Joonas
11.15-
11.45
tauko & vapaaharjoittelu 11.30-
11.45
tauko
11.45-
13.00
PerusteetBUGG 2
Sari
(Tommi)
Perusteet/KeskitasoRUMBA (BOLERO)2
Jari
(Alina)
KeskitasoBUGG
Kuviopankki
Anne-Riina & Tapsa
KeskitasoSWEDISH FOX
Hanna T
(Jussi)
11.45-13.00 pun
TANGO 2
Kati & Antti
pm
*TANGO 2
Hanna O & Joonas
13.00-
14.00
Ruokatauko (lounaspaikat Monari ja Teeriharju)
14.00-
15.15
Perusteet HIDAS VALSSI & VALSSI 1
Hanna O
(Jussi)
Perusteet/KeskitasoSALSA 1
Anne-Riina & Tapsa

KeskitasoHIDAS VALSSI 1
Klassiset kuviot ja liikeradat
Kati & Joonas

spBUGG
Haasteita käännöksiin
Hanna T
(Jakke)
PerusteetCHA CHA
(CUBAN STYLE)*
Antti
(Hilma)
15.15-
15.45
tauko & vapaaharjoittelu
15.45-
17.00
PerusteetHIDAS VALSSI & VALSSI 2
Hanna O
(Jussi)
Perusteet/KeskitasoSALSA 2
Anne-Riina & Tapsa
KeskitasoHIDAS VALSSI 2
Siipiaskel ja variaatiot
Kati & Joonas
punBUGG 1
Suunnat ja dynamiikkaa
Hanna T
(Jakke)
Perusteet/KeskitasoCHA CHA
(CUBAN STYLE)
Antti
(Hilma)
17.00-
17.15
tauko & vapaaharjoittelu
17.15-
18.30
PerusteetRUMBA (BOLERO)
Hanna O
(Jussi)
Perusteet/KeskitasoPOLKKA & MASURKKA
Anne-Riina & Tapsa
KeskitasoFUSKU
Kati & Joonas
punBUGG 2
Haastavammat variaatiot yksin ja yhdessä
Hanna T
(Jakke)
KeskitasoCHA CHA
(CUBAN STYLE)
Antti
(Hilma)

HOX! Kiiruun koululla on uusi lattia, ei korkokengillä saliin!

* Antin teematunneilla harjoitellaan tänään kuubalaistyylistä cha chaata, joka on rennompi versio kuin yleisemmin opetettu kilpatanssin tekniikkaan perustuva tyyli. Näille tunneille tullessasi sinulla on jo cha cha perusteet opeteltuna. Cha Cha (Cuban style) teema alkaa tyylisuuntauksen perusteista, mutta etenee nopeasti. Tunneilla haetaan cha cha tanssiin pehmeyttä ja pyörivyyttä ja pienempään tilaan sopivaa versiota.

 

* pm Haastava/Vaativalle tunnille on tasotsekki klo 10.00. Kaikkien näille tunnille pyrkivien tulee osallistua tasotsekkiin. Opettajat valitsevat punamustalle tasolle pääsevät tanssijat. Tasotsekissä ja punamustilla tunneilla on parinvaihto johon kaikki osallistuvat. Tasotsekki on suljettu katsojilta, annamme tanssijoille keskittymisrauhan. Punaisen tason tunnit eivät vaadi tasotsekkiä.

 

Osta leiripassi ennakkoon verkkokaupasta >>

Iltamenot LA 31.3. klo 21-24, Monitoimitalo

Vauhdikkaat leiritanssit

Kaikki ovat tervetulleita, kaikki tanssii ja tutustuu!
Vapaa pääsy!

Huom. Uimahallin kahvio on auki klo 23 saakka. C-oikeudet.

Pääsiäsileiri

Palaa sivun alkuun Ylös

 


Sunnuntai 1.4.

Infot avoinna klo 9.15-17.30. Jokaisessa salissa on ilmoittautumispiste.

Ohjelman numeroidut tunnit, ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä vain toisen, valitse numero ykkönen!

Klo

Kiiruu 1

Kiiruu 2

Monari

Teeriharju

Joensuu 1 & 2

9.15- INFOT AUKEAVAT 9.00 Infot aukeavat
10.00 Tasotsekki*
10.00-
11.15
PerusteetTANGO1
Jyrki
(Jenna)
Perusteet/KeskitasoBUGG1
Sari
(Tommi)
Perusteet/KeskitasoHUMPPA
Tutustu perinteiseen suomalaiseen humppaan ja variaatioihin kävely-, nilkku-, kymppihumppaan Humppaa sydämen kyllyydestä
Kati & Jari
Perusteet/KeskitasoSALSA
peruskäännökset ja liikkuminen 1
Matias
10.15-11.30 pun
FUSKU
Anne-Riina & Joonas
pm
*FUSKU
Hanna T & Antti
11.15-
11.45
tauko & vapaaharjoittelu 11.30-11.45 tauko
11.45-
13.00
PerusteetTANGO2
Jyrki
(Jenna)
Perusteet/KeskitasoBUGG2
Sari
(Tommi)
KeskitasoHUMPPA
Tutustu perinteiseen suomalaiseen humppaan ja variaatioihin kävely-, nilkku-, kymppihumppaan Humppaa sydämen kyllyydestä
Kati & Jari
KeskitasoSALSA
Vartalonkäyttö
Matias
11.45-13.00 pun
FUSKU
Anne-Riina & Joonas
pm
*FUSKU
Hanna T & Antti
13.00-
14.00
Ruokatauko (lounaspaikat Monari ja Teeriharju)
14.00-
15.15
PerusteetSALSA1
Anne-Riina & Tapsa
Perusteet/KeskitasoTANGO
Joonas
(Alina)
KeskitasoHITAAT 1
Suljetun otteen salaisuudet
Hanna T
& Jyrki
spSALSA
Liikkuminen parin kanssa 2
Matias
 
15.15-
15.45
tauko & vapaaharjoittelu
15.45-
17.00
PerusteetSALSA2
Anne-Riina & Tapsa
Perusteet/KeskitasoFUSKU1
Joonas
(Alina)
KeskitasoHITAAT 2
Suljetun otteen salaisuudet
Hanna T & Jyrki
punSALSA
haastavammat kuviot
Matias
 
17.00-
17.15
tauko & vapaaharjoittelu
17.15-
18.30
PerusteetBACHATA
Anne-Riina & Tapsa
Perusteet/KeskitasoFUSKU2
Joonas
(Alina)
KeskitasoMT * FUSKU
Hanna T
punSALSA
tanssin dynamiikka
Matias
 


HOX! Kiiruun koululla on uusi lattia, ei korkokengillä saliin!

* MT = Musiikintulkinta

* HITAAT 1 & 2 Hanna T & Jyrki Näillä tunnilla testataan ajatuksia suljetun otteen tansseista. Paritanssin ytimessä eivät ole kuviot, vaan tanssiparin välinen läsnäolo, kehollinen kommunikaatio ja toistemme kuuntelu. Tunnit ei ole teoriaa, vaan saat tanssiisi käytäntöön helposti vietäviä elementtejä, joiden avulla löytyy tanssin tunne ja liikkeen soljuvuus.

* pm Haastava/Vaativalle tunnille on tasotsekki klo 10.00. Kaikkien näille tunnille pyrkivien tulee osallistua tasotsekkiin. Opettajat valitsevat punamustalle tasolle pääsevät tanssijat. Tasotsekissä ja punamustilla tunneilla on parinvaihto johon kaikki osallistuvat. Tasotsekki on suljettu katsojilta, annamme tanssijoille keskittymisrauhan. Punaisen tason tunnit eivät vaadi tasotsekkiä.

Osta leiripassi ennakkoon verkkokaupasta >>

Iltamenot PääsiäsileiriSU 1.4. klo 20-02, Teeriharju

Suvi Karjula & In the Mood | Helminauha

Leiripassilla lippuluukulta 14€, ovh 16€

Palaa sivun alkuun Ylös


Maanantai 2.4.

Infot avoinna klo 9.30-13.45. Jokaisessa salissa on ilmoittautumispiste.

Ohjelman numeroidut tunnit, ovat etenevä kokonaisuus, jos valitset niistä vain toisen, valitse numero ykkönen!

Klo

Kiiruun koulu 1

Kiiruun koulu 2

Monari

10.30- INFOT AUKEAVAT
11.00-12.15 PerusteetFUSKU
Jyrki
(JP)
KeskitasoBUGG
vientiseuraaminen ja peruskuvioiden variaatiot
Antti
(Hilma)
PerusteetARGENTIINALAINEN TANGO
Maria & Pasi
12.15-
12.30
tauko & vapaaharjoittelu
12.30-
13.45
Perusteet/KeskitasoFUSKU 1
Jyrki
(Jenna)
KeskitasoHIDAS BUGG
tunne ja liike parin kanssa
Antti
(Hilma)
vsARGENTIINALAINEN TANGO
Maria & Pasi
13.45-
14.00
tauko & vapaaharjoittelu
14.00-15.15 Perusteet/KeskitasoFUSKU 2
Jyrki
(Jenna)
SPHIDAS BUGG
hitaat haastavat kuviot
Antti
(Hilma)
KeskitasoARGENTIINALAINEN TANGO
Maria & Pasi

HOX! Kiiruun koululla on uusi lattia, ei korkokengillä saliin!

Osta leiripassi ennakkoon verkkokaupasta >>

Palaa sivun alkuun Ylös

Muutokset mahdollisia.

 

© 2011 Suomen Media & Action - yhteistyössä Mainostoimisto 2t