Tangomaratoni / Ideapark Lempäälä 25.5.2019

Kirjoittaja: / Seinäjoen Tangomarkkinat / 6.5.2019

Yleisön ja Tuomariston valitsemat 64 kilpailijaa esiintyvät järjestäjän toimittamia tangotaustoja käyttäen.

Tangomaratonilla kilpailijat esittävät ensimmäisen kierroksen tangon arvotussa järjestyksessä, joka julkaistaan 16.5.
Tuomaristo kutsuu 16+16 kilpailijaa toiselle kierrokselle, jolla kutsutut kilpailijat esittävät toisen listalta valitsemistaan tangoista. Kumpikaan tulkittavista tangoista ei saa olla esikarsintavaiheessa esitetty tango.

Toisen kierroksen päätteeksi tuomaristo valitsee 8+8 Finaaliin Karsintaan Keravalle (8.6.).

Paikalla myös Tangolaulukilpailun tuomaristo:
-Tangokuningas 1995 ja iskelmäviihteen kestosuosikki Jari Sillanpää
-CatCat-duosta tuttu laulupedagogi ja laulaja Katja Kätkä*
-yhteiskunnallinen vaikuttaja ja laulaja Kike Elomaa
-musiikkitoimittaja Tarja Närhi
-tuomariston puheenjohtaja Martti Haapamäki

* Tangomaratonissa Katja Kätkän tuomarituuraajana toimii, kevään esikarsintakiertuetta luotsannut Tangokuningatar Maria Tyyster, johtuen Kätkän aikaisemmin sovitusta työtehtävästä.

Kokopäiväisen Tangomaratonin seremoniamestareina toimii Marko Maunuksela ja Jukka Hallikainen.

Vauhdikkuutta ja tangotunnelmaa luovat myös tanssiesitykset joita nähdään pitkin päivää, aina tuomariston vetäytyessä ruotimaan kilpailusuorituksia. Tanssimassa nähdään vuoden 2018 Lavatangon SM-kilpailun kärkiparit 2018 Olli Syrjälä & Hanna-Leena LiukkuSeppo Kalliotuuli & Henna-Sofia HämäläinenJouni & Minna Taskinen sekä Juha Aaltonen & Päivi Jokinen. Lisäksi lavalla nähdään Tangomarkkinoiden luottotanssitiimistä: Niina Huhtala, Reetta Mikola, Jenna Savikurki, Mirka Saali, Telle-Mari Eskola, Mari Reunanen, Matti Viljanen, Heikki Jakomaa, Juuso Saaristo, Mika Eerola ja Toni Seessalo.

Tangomaratonin aikataulu

9.30Tangomaratoni alkaa
9.35 – 10.45Ensimmäinen kierros
Kilpailijat 1-16
11.10 – 12.10Kilpailijat 17-32
12.45 – 13.45Kilpailijat 33-48
14.10 – 15.10Kilpailijat 49-64
15.50Tulokset
Julkaistaan 16+16 laulajaa, jotka jatkavat toiselle kierrokselle
16.00 – 17.00Toinen kierros
Kilpailijat 1-16
17.25 – 18.25Kilpailijat 17-32
19.00Tulokset
Julkaistaan 8+8 laulajaa, jotka jatkavat Keravan Finaaliin karsintaan

TANGOMARATONIN KILPAILIJAT

NAISET (aakkosjärjestyksessä etunimen mukaan, paikkakunta):

Esikarsintayleisö äänesti jatkoon:
– Anne Taskinen, Koikkala
– Charlotta Saari, Lapua
– Irina Pakkanen, Naantali
– Kati Huttunen, Kiuruvesi
– Kirsi Korhonen, Kotka
– Marja Pisilä, Pyhäjoki
– Rosa Salmi-Narmala, Raisio
– Silla Pöyry, Lappeenranta

Tuomaripisteillä jatkoon:
– Ailamari Vehviläinen, Jyväskylä
– Anu Keronen, Salo
– Christa Talikka, Helsinki
– Hanne Kivioja, Jyskä
– Kati Narvanmaa, Helsinki
– Katja Esle, Lahti
– Laura Lindell, Helsinki
– Maarit Berg, Raisio
– Maria Lännenpää, Kangasala
– Merja Uimonen, Luopajärvi
– Mervi Kovero, Porvoo
– Pirita Niemenmaa, Seinäjoki
– Pirjo Aittomäki, Helsinki
– Päivi Tuomi, Pori
– Reetta Parvikko, Rauma
– Saija Saarinen, Kerava
– Sari Hellsten, Valkeakoski
– Sari Koivikko, Liminka
– Sari Rautajärvi, Rajamäki
– Susanna Erkinheimo, Laihia
– Tarja Aro, Forssa
– Tessa Friman-Lehto, Pirkkala
– Tiina Puolitaival, Helsinki
– Tuija Mäensivu, Päntäne

MIEHET (aakkosjärjestyksessä etunimen mukaan, paikkakunta):

Esikarsintayleisö äänesti jatkoon:
– Johannes Vatjus, Haapavesi
– Pasi Kivimäki, Nokia
– Petteri Mällinen, Palokka
– Teemu Ahtonen, Joensuu

Tuomaripisteillä jatkoon:
– Ari Tamminen, Jämijärvi
– Benjamin Enroth, Tampere
– Dong-Hoon Han, Vantaa
– Hannu Herranen, Ruovesi
– Hans-Veli Huhtala, Loimaa
– Harri Varis, Kuopio
– Jari Haapamäki, Äänekoski
– Jari Selander, Vantaa
– Jarno Itkonen, Kuopio
– Jere Laakso, Masku
– Johannes Kujala, Vimpeli
– Joonas-Ville Hietaniemi, Nokia
– Juha Pirinen, Nummela
– Kaarlo Venesaari, Helsinki
– Kari Ahola, Saloinen
– Mika Mäkkeli, Nurmes
– Nando Blomerus, Tukholma (Ruotsi)
– Niko Mäenpää, Helsinki
– Pauli Lindeman, Turku
– Pekka Turtola, Vantaa
– Raimo Kukkonen, Vuorela (Siilinjärvi)
– Roni Hagert, Imatra
– Sami Keskitalo, Enontekiö
– Tero Hilden, Orivesi
– Timo Mäkinen, Iitti
– Tomi Kuusela, Mynämäki
– Toni Kulmala, Urjala
– Tuomas Iso-Ahola, Saarijärvi

JAA